Aile internet filtresi

Aile Koruması (Windows Live Family Safety) ebeveynlerin küçük yaştaki çocuklarının internet kullanımını uzaktan kontrol etmeleri amacıyla geliştirilmiş olan dahili Windows bünyesinde bir programdır. Yazılımın geliştirilmesindeki asıl amaç küçük yaştaki çocukları zararlı internet dünyasından koruyabilmek ve ailelere çocuklarının bilgisayar kullanımını takip edebilme şansı sunmaktır.

Aile internet filitresi programı sayesinde bir ebeveyn çocuklarının internet üzerinde neler yaptığından haberdar olabilir, süre sınırı getirebilir veya filtreleme sistemiyle internet kullanımlarını güvenli bir hale getirebilir. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulmakta olan Güvenli İnternet Hizmeti (GİH) internetin zararlı içeriklerinden geniş çaplı korumak amacıyla bulunmaktadır.

Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profil seçeneği ile bulunmaktadır. Çocuk ve Aile Profillerine ait kriterler psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında akademisyenlerin olduğu bir komite kontrolündedir.

Güvenli İnternet Hizmeti ile tüketicilerin; müstehcen içerik, küçüklerin cinsel istismarı, şiddet/öfke, kumar/bahis, dolandırıcılık/maddi zarar, zararlı yazılımlar/virüsler, tehlikeli madde temini vb. olumsuz yayınlardan korunması hedeflenmektedir.

Çocuk Profili: “Beyaz Liste” yöntemi ile güvenli olduğu onaylanmış sitelere erişim sağlanmaktadır.

Aile Profili: “Siyah Liste” yöntemi zararlı içeriğe sahip sitelere erişilememektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti, sadece talep eden abonelere ücretsiz ve zorunlu olunmayan hizmettir. Aile İnternet Filitresi veya Güvenli İnternet Hizmeti almak isteyenler aboneler, müşteri hizmetlerini araması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir