Cep telefonlarından ortam dinlemesi nasıl oluyor!

Cep telefonlarının ortam dinlemesi yaptığını biliyormuydunuz.

Arkadaşınızla yaptığınız sohbet konusuyla alakalı internet reklamına denk geldiniz mi?

Mesela, arkadaşınızla nöbetçi eczaneler hakkında sohbet ediyorsunuz. Daha sonradan internete girdiğinizde en yakın nöbetçi eczane bulma reklamı sizi karşılıyor.

Cep telefonumuzun ekranı kapalı bile olsa ortam dinlemesi devam eder.

Cep telefonunuza yüklemiş olduğunuz uygulamaları kullanmadan önce mikrofon kullanımına verdiğiniz izin sayesinden ortam dinlenmesi yapılabilmektedir.

Reklam şirketleri; ortam dinlemesinde ki sohbet konularının yoğunluğunu göz önüne alınarak veri topluyor daha sonra cihaz üzerinde kişisel reklam yayını yapıyor.

Hatta ortam dinlemesi yapılan cep telefonlarının konum servisleri açık ise gps yardımıyla çevrede konuşulan genel sohbet konularını analiz edilip konuma yakın olan tüm cep telefonlarına benzer reklam yayını yapılabilmektedir.

Örnek verecek olursak bir mahallede taksi durağı yok. Konum servisi açık olan cep telefonu kullanıcıları mahalledeki taksi durağının bulunmamasıyla alakalı olarak sık sık sohbet ediyorlar.

Reklam şirketleri sohbet konularını analiz ederek taksi durağı eksikliğini anlıyor ve çevredeki tüm cep telefonlarına en yakın taksi durakları reklamı yayını yapıyor.

Ortam dinlemesi yapan otomasyon sistemi sayesinde artık üreticiler tüketicilere daha çabuk ulaşabiliyor.

Eşinizle sohbet ederken kendinize ayakkabı alacağınızdan bahsediyorsunuz. Belli bir süre sonra cep telefonunuzla internete girdiğinizde ayakkabı reklamlarını görüyorsunuz.

Ortam dinlemesinin önüne geçmek istiyorsanız;

  • Akıllı cihazlarınızda kullanmak istediğiniz oyun, program veya uygulamaları kullanmadan önceki verilen izinlere dikkat edilmelidir. Mikrofona, kameraya, galeriye, rehbere, konuma veya mesajlarınıza erişim izni vermeyin.
  • İnternete girdiğiniz cihazlarınızı kullanmadığınız vakitlerde internet bağlantısını kapatın.
  • Akıllı cihazlarınızın arka planda çalıştırdığı programları kontrol edin ve gereksiz çalıştığını düşündüğünüz programların çalışmasını sonlandırın.
  • Yeni çıkmış olan veya az kullanıcısı olan oyunları, programları veya uygulamaları cihazınıza yüklemekten kaçının.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir