En çok kullanılan E-Hırsızlık Yöntemleri

Basit Parolalar

Parolanızı kırmak isteyen hackerlar, öncelikle herkesin kullandığı parolaları dener. “şifre”, isminiz, “1234” gibi tahmin edilmesi çok kolay olan parolalar sıkça kullanılır.

Sosyal Ağ Yöntemleri

Eğer yukarıda ki yöntem işe yaramadıysa bu sefer de size sosyal ağ web sayfanızdan gelmiş gibi parolanızı girmeniz gerektiğini söyleyen sahte bir e-posta gönderebilir ve şifrenizi girmeniz istenebilir.

Şifresiz Wi-fi ağları

Şifresiz açık Wi-fi ağları büyük bir güvenlik riski oluşturabilir. Bu ağlardan gönderilen veriler, Wi-fi sinyalinin alınabildiği her yerden izlenebilir. Buna SSL üzerinden gönderilemeyen parolalar da dahildir.

Virüs ve Programlar

Zararlı programlar ile bilgisayarınızdaki tüm işlemler ve girilen şifreler hırsızlar tarafından izlenebilir. Bilgisayarınızın ikinci bir sahibi gibi bilgisayarınızı istedikleri gibi kullanabilirler tüm şifre ve hesaplarınızı ele geçirebilirler. Öncelikle güncel antivirüs kullanın, güvenli şifre seçin ve asla tanımadığınız kişilerden gelen şüpheli e-postaları açmayın.

Sanal Klavye Kullanımı

PC’nize keylogger* bulaşmış olsa bile sanal klavye kullanımı hesabınızın ele geçirilmesi riskini azaltır.

*Keylogger; Klavye dinleme sistemi. Klavyenizi kullanarak yazdıklarınızı kaydettikten sonra bunu internet aracılığıyla kötü niyetli kişilere gönderen yazılım.

Bilgisayarınıza bir e-mail yada internetten indirdiğiniz film, müzik ve çoğu ücretsiz programların içinde olan bir virüs, gizlenmiş olarak siz farkında olmadan bilgisayar, tablet ve mobil telefonlarınıza yüklenir. Kişisel bilgi ve şifreniz çalınmış olur.

E-postalara dikkat

Bazı casus yazılım veya virüsler e-posta yoluyla bilgisayarınıza bulaşabilir. Bundan dolayı tanımadığınız kişilerden gelen veya şüpheli görünen e-postaları açmayın.

Hırsızlara fırsat vermeyin

Dünya genelindeki sanal hırsızlar sürekli yeni yöntemler geliştirirken birbirleriyle iletişim halindedirler. Dolayısı ile hırsızlarda sürekli yöntemler geliştirseler de yöntem temelinde aynıdır.

Siber güvenlik

Siber güvenlik hakkındaki basit tedbirleriniz sanal dünyadaki büyük kayıplarınızı önler.

Parolalarınızı kırmak isteyen kötü niyetli şahıslar öncelikle herkesin kullandığı parolaları dener.

Parolanızı büyük-küçük harf, rakam ve noktalama işaretlerinden bir araya gelen kombinasyonlarla oluşturun.

Düzenli aralıklarla parolanızı değiştirin.

Şifresiz Wi-Fi ağları büyük bir güvenlik riski açığa çıkabilir. Bu ağlardan gönderilen veriler, Wi-Fi sinyalinin alınabildiği her yerden izlenebilir.

Diğer konular için aşağıdaki haberlerimizi okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir