Facebook şifrem kırıldı ne yapmalıyım!

Sosyal paylaşım platformları arasında şüphesiz en çok kullanılan paylaşım sitesi facebook, kullanıcılarına güvenli bir sosyal medya deneyimi yaşatmaya hedeflemektedir. Facebook mühendisleri en çok profiller şifre güvenliği konusuna çalışmaktadır. Bunun karşılığında Siber korsanları da Facebook profil şifrelerini kırmaya çalışmaktadırlar.

Arkadaşlarınızla yaptığınız sohbetlerde; birilerinin Facebook şifresini kırabildiğinden bahsediliyor ise buna inanmayın.

Facebook un yaptığı açıklamada; eğer facebook profil şifrelerini kırabilen kimse olur ise Menlo Park, Kaliforniya, ABD ülkesinde bulunan Facebook Merkezinde çalışması için özel uçak gönderebileceğini açıkladı.

Bu sebeple facebook şifresini kırabiliyorum diyen biri yıllık 300 bin dolar maaşla Amerika bulunan Facebook merkezinde çalışma fırsatını kaçırıyordur.

Bu fırsatı kim istemezdi. Bu yüzden çevrenizde facebook şifresini kıran birisinin olduğunu düşünmeyin.

Facebook şifrem çalındı.

Facebook şifrem çalındı demekle Facebook şifrem kırıldı demek arasında çok fark vardır. Eğer siz Facebook profilinizin güvenlik ayarlarını yapmamış iseniz şifrenizin çalınması çok kolaydır. Profil kullanıcılarının güvenlik ayarlarını yapmaması Facebook un zafiyeti değildir.

Facebook güvenlik ayarları:

  • En önce Facebook üyeliği açtığınız esnada kayıt için kullandığınız e-mail adresinin de güvenlik ayarlarını yapmanız gerekmektedir. E-mail adresinize cep telefon numaranızı doğrulatınız. E-mail adresine giriş yaparken kısa mesaj şifresiyle giriş yapma yönteminizi tercih ediniz.
  • Kayıtlı olan e-mail adresinize 3 ayda bir giriş yaparak gelen e-postalarınızı kontrol ediniz. Çünkü ücretsiz hizmet aldığınız e-mail adreslerinize belli bir süre giriş yapmadığınız zaman kapanabilmektedir. Kapanan e-mail adresinizi başkaları alabilir. Bu şekilde daha önce açılmış ve kullanılmadığı için kapanmış bir e-mail adresini yeni alan kişi suç işlemiş sayılmaz.
  • Daha önce açılmış fakat kullanılmadığı için kapanmış bir e-mail adresini yeni alan kişi facebook adresine giderek şifremi unuttum / şifremi yenileme kodunu e-posta adresime gönder butonuna basarsa, sizin kullanmadığını ama başkası tarafından yeni den açılmış kişinin e-mail adresine e-posta gelecektir. Facebook bu konuyla alakalı hiçbir bilgisi olmadığı için e-posta adresine şifre yenileme kodu gönderecektir.
  • İşte bu şekilde facebook şifreleri çalınmaktadır.
  • E-mail adresinin güvenlik ayarlarını yaptıktan sonra facebook profilinize cep telefonunuzu doğrulatınız. Facebok profiline erişim sağlamak için cep telefonunuza gelecek kısa mesaj ile giriş yapma ayarlarını yapınız.
  • Bizim tavsiyemiz Facebook profiliniz kayıtlı olduğu e-posta adresini siliniz. Sadece cep telefon numaranıza kayıtlı olma ayarı yapınız.

Facebook şifresini kurtarma:

  • Facebook sayfasını açtıktan sonra şifremi unuttum bölümünden e-mail / gsm numarası / kullanıcı ismi gibi bilgilerinizi giriş yaparak şifrenizi kurtarabilirsiniz.
  • Facebook şifrenizi çalan kimse kayıtlı olan e-posta adresi değiştirmiş ise maalesef facebook profilinizi geri almanız imkansız.

Eğer yukarıdaki makalemiz size yardımcı olmadı ise aşağıdaki yorum kısmından bize ulaşınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir