Hediye Çekine İnanmayın…

Hediye çeki

Sizin sosyal paylaşım profiliniz (Facebook veya Facebook) bilginiz dışında kullanılarak sanki siz miş gibi arkadaşlarınıza;

  • Cep telefonun hattınız faturalı mı faturasız mı,
  • Hediye çeki kazandım seni de düşündüm, hediye çeki istermisin,
  • Eğer cep telefonun faturalı ise numaranı gönderebilir misin,
  • Cep telefonuna gelecek olan mesaja “ONAY” veya “EVET” yazarak cevap yazarmısın?

Gelen mesajlara göndereceğiniz onay mesajı kadar faturanıza para yansımaktadır.

Hediye çeki kazandınız mesajı; insanoğluna ne kadar cazip gelebilir ki?

Bu artık sizi kandırmak içim yeni takdik. Vatandaşa cazip mesajlar göndererek sizi kandırmaya çalışıyorlardır. Daha sonradan üzülmemek için bu konulara dikkat ediniz.

Sizi kandırmaya çalışan birisi herhangi bir banka hesabına para gönderilmesini istemeler. Çünkü hem tespit edilmesi kolay olur hemde banka hesabındaki paraları alamadan banka hesabı blokelenmiş olur.

Bu sebeplerden dolayı faturalı gsm hattı kullanıcıları üzerinde oyun parası satan legal şirketleri aracı kılarak vatandaşları dolandırmaya çalışıyorlardır. Oyun parası ödeme seçeneklerinden telefon hattı üzerinde ödeme seçeneğini seçen kişiler akabinde vatandaşlardan öğrendiği numarayı giriş yapıyorlardır. Oyun parası satan şirket cep telefonuna gönderdiği mesaja onay vermesini istiyor. Vatandaş gelen mesaja onay vermesi halinde dolandırıcının oyun hesabına para yatırılmış oluyorlardır.

İnternet üzerinde oynanılan oyunlara yüklenen paraların tekrar satıldığı bazı pazarlar oluyor. Dolandırıcı elindeki oyun parasını piyasa değerinden ucuza satarak oyun parasını nakite çeviriyorlardır.

Günümüzde çok fazla çeşitte dolandırıcılık faaliyetleri yürütülmektedir. Buna benzer haberlerimiz hakkında buraya tıklayarak benzer haberlerimizi okuyabilirsiniz.

Bir kullanıcı olarak daha dikkatli olmak ve benzeri şekillerde dolandırılmamak önemlidir. Herhangi bir şekilde mağdur olmanız durumunda maddi şekilde mağduriyetliğiniz karşılanmayabilir. Daha fazla dikkat etmeniz daha az mağdur olacağınızı gösterir. Özellikle kredi kartınızı sanal ortamda kullanırken daha dikkatli olmanızı tavsiye etmekteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir