Mavi balina oyunu nedir?

Mavi balina oyunu hakkındaki yapmış olduğunuz araştırmalarınız sonucunda kesin olmayan sadece iddiaların olduğu bir sonuca ulaşıyorsunuz.

“Mavi Balina Oyunu” nedir?

Uzaktan bağlanma yöntemi ile karşıdaki çocuğa bazen cazip bazen tehdit bazen ise şantaj içerikli mesajların karşılığında emirlerin yerine getirildiği bir sözde oyundur.

Fakat çocuklar neden tehditle veya şantajla gelen emirleri yapmak istesinler.

Bazen çocuğa ait müstehcen bir görüntüyle bazen telefon görüşmesi kaydıyla bazen ise bir mesaj içeriğiyle tehdit veya şantaj yapmaktadırlar.

Mavi Balina oyun yöneticisi kim ?

Basında genişce yer alan haberlere göre bu gizemli sözde oyunun asıl yöneticisinin yakalandığını öğrendik. Fakat sözde oyunun asıl yöneticisi yakalanmasına rağmen oyunun üstündeki gizemli sis bulutu neden kalkmadı.

Ortada ne bir somut oyun programı var ne de bu oyunu gönüllü oynamak isteyen birileri var.

Konunun ayrıntısını daha somut, anlaşılır ve öznel şekilde anlatmaya çalışacağız.

Bir çocuk kullandığı cep telefonuna müzik dinleme programı yüklüyor. Fakat bu indirdiği ve kullandığı müzik dinleme programının virüslü olduğunu anlamıyor.

Bu virüsü yapan kişi; çocuğun kullandığı cep telefonu kamerasından çocuğu izliyor, mikrofondan dinliyor, mesajlarını okuyor, telefon görüşmelerini takip ediyor, konumunu açarak nerelere gittiğini uzaktan izliyor akabinde çocuğun özel ve gizli bilgilerini ele geçirerek şantaj malzemesi toplamaya çalışıyor.

Bu virüsü hazırlayan kişiler; hem erkek hem de kız çocuklarına karşı cinsel olarak psikolojik yönden rahatsız olan kişiler olarak yorumlanmaktadırlar.

Ayrıca bu virüsü hazırlayan kişilerin arkadaşlık ortamlarında rütbeleri vardır. Kurbanına ne kadar çok uçuk şeyler yaptırırlar ise o kadar rütbesi yükselir. Arkadaş ortamında değer bulan biri, kurbanından en sonunda ölümle sonuçlanabilecek emirler bile verebilir.

İşte dünyada bu şekilde ölen çocukların konusuna “Mavi Balina Oyunu” denilmektedir.

Aslında bir oyun yoktur, çocuğun içine girdiği ortamın adıdır oyun.

Çocuk kendi odasında yalnız olduğunu bilen virüsü hazırlayan kişi; bazen çocuklara tehdit veya şantaj içerikli bir mesaj atar. Virüsü hazırlayan için oyun o zaman başlar. Fakat çocuk bu mesaja “ne yaparsan yap” diye cevap yazarsa veya ailesine bu mesajdan haber vermeye kalkışırsa; virüsünü hazırlayan kişi için oyun bitmiş olur.

Çocuk kendisine gelen mesajı ailesine okutmadan o mesaj anında silinmiş olur. Çocuk mesajın içeriğini ailesine anlatsa bile aileler çoğu zaman bundan hiç bir şey anlayamaz.

Bazen çocuklara bilgisayardan, telefondan veya tabletten tam oyun oynadığı vakitte tam oyuna yoğunlaştığı anda tam ekrana kilitlendiği anda öyle cazip bir mesaj gönderir ki; çocuk bunun ne anlam ifade ettiğini bile anlamaz.

Örnek; yarış arabası oyunu oynayan bir erkek çocuğuna “şimdi sıradaki bölümü açık havada, pencere dışında, çatıda oynamaya ne dersin” gibi mesajlar gelebilir. Çocuk bunu ilk başta anlam veremez ve sorgulamaz.

Mavi Balina oyunu kurbanlarının genel özelliği: Aile bağı zayıf olan çocuklar!

Virüsü hazırlayan şahıs avını belli bir süre takip eder. Eline tehdit veya şantaj malzemeleri toplar. Bazen bir kız çocuğunun arkadaşıyla yaptığı telefon görüşme kaydı bazen siz odasındayken üstünün değiştirdiği ana ait kamera kaydı. Bu ve buna benzer herhangi bir şeyle tehdite veya şantaja başlayan kişi ilk başta çocuğa eğlenceli gelecek emirler vermeye başlıyor. Fakat çocuk tuzağın içine çekildiğinden haberi bile olmayacaktır.

Çocuklarınızı internetle yalnız başına bırakmayın.

Çocuğunuz interneti olan herhangi bir cihazla kendi odasında vakit geçirmesine sakın müsade etmeyin. İnternet ortak kullanım alanı belirleyin ve çocuğunuza internetin sakıncalarından bahsedin. Oyun parkında tanımadığı kişilerle konuşulmaması gerektiğini anlatırken internetten gelebilecek tehlikelerden de bahsedin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir