Siber Suçlar

Siber suçlar; internete bağlı bulunan herhangi bir elektronik cihaz kullanıcılarına karşı bir suçun tanımıdır. Bilgisayar suçları, internet suçları veya bilişim suçları olarakta isimlendirilebilir.

Eğer herhangi bir cihaz üzerinden internet kullanıcısı iseniz sizde siber suçlar mağduru olabilmeniz mümkündür.

Günümüzde internet kullanan sahıs oranı yüksek olması sebebiyle suçluların tabiri caizse iştahları kabarmaktadır.

Siber suçlara ilgi duyan kimseler genellikle maddi çıkar sağlamak için bu siber yani internet suçlarını tercih etmektedir.

Günümüzde yankesicilik veya kapkaç suçlarının oranları düşmesine rağmen ters oranda siber suçlarının işlenme oranı artmaktadır.

Siber suçlularının tespiti için İçişleri Bankalığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde yer alan Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve illerde bulunan Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri kurulmuştur.

Vatandaşların daha güvenli internet kullanması için 7/24 çalışan “Siber Polis” ler suçun önlenmesinde etkin rol oynamaktadır.

Siber suçluları genellikle internet kullanıcılarına maddi zarara uğratmak istemektedirler.

İnternet kullanıcılarına bazen cazip tekliflerde bulunup bazen ise ikna etme özelliklerini kullanarak vatandaşlara yaklaşmaktadırlar.

Ayrıca 7/24 nöbette olan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) Siber Suçların engellenmesi açısından donanımlı ve deneyimli personellerle hizmet vermektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir