Cep telefonu güvenlik ayarları neden önemli

Gün geçtikce ceplerimizdeki cihazın önemi daha artmaktadır. Çünkü yaşadığımız anlara ait fotoğraflar, banka hesap bilgilerimiz, sosyal medya profillerimiz, özel hayatımıza ait kişisel bilgilerimiz, mesajlarımız, notlarımız vs… yani herşeyimiz cep telefonlarımızda bulunmaktadır.

Bu kadar önemli bir cihazın güvenlik ayarlarıda bi o kadar da önemlidir.

Cep telefonlarımızın herhangi bir siber saldırıya maruz kalabileceğini unutmamak gerekir.

Yapılan araştırmalarda 100 cep telefonundan yaklaşık 8 tanesi siber saldırı tehlikesinde olduğu, bu oran bilgisayarlara yapılan saldırılara göre 1/40 olduğu sonucuna varılmıştır.

Cep telefonunuzda Google Play Store veya App Store tarafından yayınlanmamış bir program kullanıyorsanız cep telefonunuzda casus yazılım olma ihtimali yüksektir.

Ayrıca cep telefonunuza yüklemek istediğiniz programın ilk açılışında sizden ne tür erişim izni istediğine dikkat etmelisiniz.

Eğer cep telefonunuzun ekran şifresi var ise bu şifre cep telefonunuzun ekranı kapalıyken bazı casus yazılımların çalışmasını engellemektedir. Çok kolay gibi gözüken ekran şifresi bile bizi bazı tehlikelerden korumaktır.

Diğer yandan cep telefonunuzun işletim sistemi güncel sürüm olup/olmadığını kontrol edin. İşletim sistemi üreten şirketler sürekli bizim daha güvenli cep telefonu kullanmamız için çalışmaktadırlar.

İnternete erişim sağladığınız bir sitede cihazınız “Pop-up” uyarısı veriyor ise bu uyarının nedenini araştırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir