Cep telefonu güvenlik ayarları

Güvenli cep telefonu rehberi kısa ve anlaşılır şekilde hazırlanmıştır.

Cep telefonunun güvenliğine ekran şifresi oluşturarak başlayabilirsiniz.

Fakat her güvenlik önleminin olumlu tarafı olabileceği kadar olumsuz tarafı da olduğunu unutmayın.

Mesela ekran şifresi olan bir cep telefonunun ekranı kırıldığında şifreyi yazamayacağınızdan dolayı yetkili servis telefonunuz canlı yedeğini alamayacak ve telefonunuzdaki verileri kurtaramayacaktır.

Diğer yandan ekran şifresi bulunan cep telefonunuzda casus bir uygulama yani virüs var ise ekranınız kapalıyken bu virüs çalışamayacağı için telefonunuz daha güvenli olabilecektir.

Cep telefonunuza Google Play Store veya App Store tarafından onaylanmamış uygulama/program/oyun yüklemeyin.

Google Play Store veya App Store mağazalarında bulunmayan bir uygulama casus, virüs veya truva içerebilir. Bu uygulamalar sizin rehberinize, fotoğraflarınıza, sms lerinize, konumunuza, özel kişisel bilgilerinize, mobil bankacılık şifrenize vb. bilgilerinize ulaşabilir.

Rooting veya Jailbreak yapmayın

Cep telefonunuzda Rooting/Jailbreak işlemini yaparsanız; ücretli uygulamaları vaya oyunları ücretsiz şekilde kullanırsınız. Root yapılmış bir cep telefonuna kolaylıkla uzaktan erişim sağlanmaktadır. Ücretli bir uygulamayı kullanmak için telefonunuzu jailbreak yaparsanız diğer yandan telefonunuzdan kullandığınız mobil bankacılık bilgilerinizi üçüncü şahıslara sunarsınız.

Bluetooth u kullanmadıkça kapalı tutun

Çünkü çağımız teknolojisi o kadar gelişiyor ve güncelleniyor ki takipçisi olmak neredeyse imkansız hale geliyor. Bu nedenle cep telefonunuzun güvenliğini üst seviyede tutmak gerekmektedir. Yakınınızda bir şahıs herhangi bir iletişim kanalı üzerinden cep telefonunuza bağlanmak ister. Yakınınızdaki bir şahıs sizin telefonunuza kısa sürede bluetooth üzerinden bağlanabilmektedir.

Telefonunuza uzaktan bağlanma ve verileri silme ayarlarını yapın.

Telefonunuzu kayıp ettiğinizde veya telefonunuz çalındığında telefonunuza uzaktan bağlanarak hem konumunu öğrenirsiniz hem de içindeki verileri silebilirsiniz.

Güncel sürüm kullanmaya çalışın.

Cep telefonunuzun işletim sistemi güncellemelerini takip edin ve kullanmaya çalışın. Telefonunuzun çalışması için gerekli dosyaları güncellemeniz halinde sistem dosyalarındaki açıklar kapanır ve siz daha güvenli işletim sistemi sürümü kullanmış olursunuz. Ayrıca telefonunuzdaki programlarında güncel olması gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir