Kredi kartımdan bilgim dışında harcama yapılmış ne yapmalıyım!

Bankaların müşterilerine kullanması için verdiği Banka/Kredi kartlarının üzerinde bulunan bilgileri yasa dışı maddi kazanç elde etmek isteyen kişiler hedefindedir. Kartınızın üzerindeki bilgiler ve şifre üçüncü kişilerin ellerini geçmesi halinde sizleri maddi zarara uğratabilir.

Kartınızın kopyalanmaması için dikkat etmeniz gereken unsurlar:

  1. ATM cihazını kullanmadan önce kartınızı yerleştirdiğiniz yeri kontrol ediniz. Papağan denilen kart kopyalama aparatıyla kart bilgileriniz kopyalanabilir. Ayrıca ATM cihazlarının çevresine yerleştirilen gizli kamera ile kart şifreniz öğrenilmektedir. Kart şifrenizi yazdığınız elinizi diğer elinizle kapatınız. Genellikle gizli kameralar para çıkma haznesine veya şifre yazılan klavyenin yakınına ya da monitörün üst kısmına yerleştirilir.
  2. Online yapacağınız alışverişlerde sanal kredi kartınız kullanmayı tercih edin. Alışveriş sonrası sanal kredi kartınızın limitini sıfırlayınız.
  3. Banka tarafından verilen fiziki gerçek kartınızın bilgilerini kullanarak Mail-Order olarak tabir edilen alışveriş yapmamaya özen gösterin. Sigorta veya araç kaskosu ödemek için mail-order ödeme sistemini tercih etmeyiniz. Sanal kart bilgilerinizi kullanınız. Sık sık sanal kredi kartınızı kapattırıp yerine yeni bir sanal kart bilgileri bankanızdan isteyiniz.
  4. Sürekli kullanmadığınız bir işyerindeki POS cihazına dikkat ediniz. Kart kopyalama programları yüklenmiş POS cihazları hem kart bilgilerinizi hem de şifrenizi kayıt etmektedir.
  5. Online yapacağınız alışverişlerde web sitenin güvenilir olup olmadığına dikkat ediniz. Size piyasa değerinden düşük olduğunu söyleyen bir ürün için cazip teklifler verilebilir. Uluslararası ödeme sistemleri (PCI-DSS) veri güvenliği standartlarının bulunduğu online web sitelerini tercih ediniz.
  6. Online alışverişlerde web sitesinin orijinal gerçek sayfamı yoksa benzer sahte olup olmadığını kontrol ediniz. (Phishing)

Yasadışı yollarla temin edilen fiziki kart kopyalama aparatları (kart kopyalama aparatı ve şifre öğrenmede kullanılan gizli kamare) ATM cihazına yerleştirilmekte ve banka müşterilerinin kart bilgileri kopyalanmaktadır.

Son zamanlarda kart sahiplerinin bilgisi ve rızası dışında yapılan alışverişlerinde ortak husus; kartlarından online / mail-order yoluyla SİGORTA ödemesi yaptıklarıdır. Dolandırıcılar; sigorta çalışanlarına verdiği büyük rüşvetler sonucu müşterilerin kart bilgilerini çalmaktadırlar. Diğer yandan online alışveriş sitelerinin yöneticilerine verilen yüksek tutarlı rüşvetlerle müşteri bilgileri, cep telefon numaraları, kargo adresleri, kart bilgileri gibi gizli ve özel bilgiler çalınabilmektedir. Bu sebeple online üzerinden yapacağınız alışverişlerde sanal kredi kartı kullanmak, alışveriş sonucu kart limitini sıfırlamak ve sık sık sanal kartınızı kapattırıp yenisini açtırmaktır.

Banka/Kredi kartınızın bilgilerini kopyalan suç örgütü şebeke mensupları siyah manyetik şeridi bulunan herhangi bir kartta sizin kart bilgilerinizi kayıt etmektedirler. Hazırlayacakları sahte kartlarla ATM veya POS cihazlarından işlem yapabilmektedirler.

Eğer sizi bankanızdan aradığını söyleyen kişiye Banka/Kart bilgilerinizi, kart şifrenizi ve sms onay şifresini vermeniz halinde kartındın bilginiz ve rızanız dışında harcamalar yapılır. Bu harcamalara karşı yaptığınız itiraz olumsuz neticelenmektedir. Çünkü özel bilgilerinizi üçüncü kişilere kendiniz paylaştığınız için itirazınız olumsuz sonuçlanır.

Fakat Banka/Kredi kart bilgilerinizi kimseye vermediyseniz, cep telefonunuza alışveriş hakkında herhangi bir bilgilendirme veya sms onay mesajı gelmediyse kartınızdan yapılan bilginiz ve rızanız dışında ki alışverişleriniz hakkında itiraz edebilirsiniz. İtirazınız olumlu sonuçlanacaktır. Çünkü bankalar tüm Banka/Kredi kartlarına sigorta yaptırmaktadır. Kartınızın sigortası zararınızı bankanıza ödeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir