POS cihazları üzerinden kartınız kopyalanabilir: Skimming

Günümüzde kolay alışveriş yapmak için kullandığımız Banka/Kredi kart bilgilerimiz; POS cihazlar aracılığıyla kopyalanabilir. Farklı programlar yüklenmiş POS cihazları hem kart bilgilerimizi hem de şifremizi kaydetmektedir.

Hemen hemen her yerde kullandığımız Banka/Kredi kart bilgilerimiz ve şifremiz kopyalanmış ise kartımız üzerinden bilgimiz ve rızamız dışında alışveriş yapılabilmektedir.

Alışverişlerde kullandığımız kolay döneme yollarından biri olan Banka/Kredi kartlarımızın bilgileri manyetik siyah şeridi olan başka bir karta birebir yüklenebilir. Yapılan sahte kart ile ATM veya POS cihazlarından işlemler yapılabilmektedir. Kopyalanan Banka/Kredi kartınız üzerinden yurtdışı web sitelerinden online alışverişler yapılabilmektedir.

Banka müşterilerinin kullandığı kartlar çeşitli yollarla kopyalanmaktadır. Yapacağınız alışverişte POS cihazının diğerlerine göre farklı olup olmadığını dikkat ediniz. Kart şifrenizi gizleyerek yazmaya özen gösteriniz.

Banka/Kredi kartlarının temassız ödeme özelliğiyle artık şifreyi girmeden alışverişlerde hızlı ödeme yapılabilmektedir. Temassız işlem esnasında kart sahibi kartını POS cihazına mı yoksa kart kopyalama cihazına mı uzattığını fark edemeyebilir.

Tüm bu hususlar göz önüne alınacak olur ise Banka/Kredi kartınızı kullanırken POS cihazına dikkat ediniz.

Sürekli kullanmadığınız bir işyerinin veya kuryenin POS cihazından yapacağınız ödemelerinizde dikkatli olmanız önemlidir.

Eğer şüphelendiğiniz POS cihazı var ise ödemenizi nakit yapınız.

Eğer Banka/Kredi kartınız kopyalanıp bilginiz ve rızanız dışırda alışveriş yapılmış ise Banka müşteri temsilcisini arayarak kartınızı bloke ettirin. Harcamalar hakkında itiraz ediniz. Konu hakkında suç duyurusunda bulununuz.

Bankaların müşterilerine kullanması için verdiği tüm kartların sigorta olduğu için böyle bir durumda itirazın olumlu yönde değerlendirilip zararınız giderilebilmektedir. Alışverişleri inceleme aşamasında yapılan alışverişleri ödemeniz gerekebilir. Daha sonra itirazınız olumlu sonuçlanır ise ödediğiniz tutar ise geri iade edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir